Parkování

Parkování v Praze je věc stejně složitá, jako v každé jiné metropoli světa. Parkování na ulicích s sebou nese problém dlouhého vyhledávání volného místa, obzvláště v turisticky exponovaných obdobích. Oblasti pro parkování na ulicích Prahy se dělí do několika zón:


 • Zóna volného parkování (okrajové části Prahy), řidiči se řídí dopravním značením, neplatí se žádné poplatky

 • Zóny s parkovacími automaty - Zóny jsou vybaveny návodem k obsluze. Parkovací automaty jsou na mince v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč nebo na platební karty.
  • fialová - volně přístupná zpoplantněná zóna. Parkovat zde mohou rezidenti dané MČ bez poplatku, ostatní za poplatek. Výše poplatku je závislá na atraktivitě místa vzhledem k četnosti parkování

  • zelená – je zóna záchytných parkovišť. Ceníky a konkrétní místa naleznete ZDE

  • oranžová - Parkování v oranžové zóně je možné po platbě v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha). Maximální doba parkování jsou 2 h.

  • modrá, která je určena pouze pro rezidenty nebo pro firmy se sídlem v daném obvodě. Je označena modrým pruhem na silnici a parkovat zde mohou pouze vozidla označená parkovací kartou. V žádném případě nedoporučujeme zde parkovat. Kontroly jsou poměrně časté, pokuty vysoké. Vaše vozidlo může být v lepším případě opatřeno tzv. „botičkou“ umístěnou na kole vozidla a znemožňující odjezd (zařízení odstraní pouze POLICIE ČR, kontakt naleznete nalepený na okénku auta). V horším případě bude auto odtaženo na odtahové parkoviště. Pokud již zažijete tuto nepříjemnou situaci, zkontrolujte si v databázi odtažených vozidel, kde se Vaše vozidlo nachází. http://www.sshmp.cz/cs/vyhledavac-odtazenych-vozidel. Parkování je zde možné za poplatek, i když nejste rezident. Více informací naleznete ZDE. Zaplatit můžete prostřednictvím internetu ZDE


 

Garáže Palladium

Největší veřejný parking na Praze 1 - non-stop parking Palladium s ostrahou se nachází pod oblíbeným pražským obchodním centrem Palladium, v samém srdci města. Tyto bezpečné a rozsáhlé podzemní garáže nabízejí 900 parkovacích míst a mají velmi snadný přístup z Revoluční ulice. Volná místa naleznete snadno a rychle pomocí světelného navigačního systému. Standardní hodinový poplatek za první a druhou hodinu parkování je 60 Kč. Parkování na 24 hodin zde stojí 1100 Kč. Dlouhodobé parkování stojí 6960 Kč měsíčně. Součástí areálu je provozovna ručního mytí aut.


Garáže Národní divadlo

Parking Národní divadlo se nachází nedaleko od Vltavy a parkování pro osobní auta a motocykly tu stojí 50 Kč za každou započatou hodinu. Osobám s omezenou pohyblivostí mohou být od doby parkování odečteny 3 hodiny. Měsíční parkování tu stojí 9600 Kč.


Garáže Rudolfinum

V garážích Rudolfinum, které se nacházejí na pravém břehu Vltavy, na náměstí Jana Palacha, v těsné blízkosti stanice metra Staroměstská a poblíž Karlova mostu (tramvaj 17 a 18) zaplatíte za hodinu parkování 60 Kč a za 24 hodin parkování 660 Kč. Garáže jsou v provozu non-stop a mají bezbariérový přístup.

 • Adresa: Alšovo nábřeží 12, Praha 1, +420 222 328 687  

Garáže Kotva

Garáže Kotva jsou umístěny v podzemních podlažích obchodního domu Kotva a jsou otevřeny 24 hodin denně. Tyto bezpečné podzemní garáže se nachází naproti obchodnímu centru Palladium. Za parkování zaplatíte v době od 7,00 do 20,00 hodin 50 Kč/hod, od 20,00 do 7,00 hodiny ranní pak 30 Kč/hod. Parkovné se platí před odjezdem, zaplacený parkovací lístek je platný 15 minut, během kterých musíte garáž opustit, jinak Vám bude naúčtována další hodina. 


Parkoviště Wilsonova a u Hlavního nádraží

Non-stop parkoviště Wilsonova se nachází cca 50 metrů od Václavského náměstí. Poplatek za hodinu parkování tu je 60 Kč. Ve třetím patře garáží u Hlavního nádraží naleznete autoservis s myčkou. Garáže i parkoviště jsou 24 hodin denně monitorovány kamerovým systémem a ostrahou.


Garáže Centrum

Jeden z největších parkovacích domů v naleznete v těsné blízkosti Václavského náměstí. Nachází se vedle Státní Opery a Hlavního nádraží. Garáže jsou určeny jak pro krátkodobé tak pro dlouhodobé parkování a jsou otevřeny non-stop. Ceny parkování: 40 Kč na hodinu, celodenní parkování 650 Kč.


Parkoviště P + R

Parkoviště P+R (park and ride) jsou určena řidičům, kteří nechtějí zajíždět autem do centra města, kde bývají parkoviště obsazená nebo drahá. Vyhnou se také dlouhému čekání v často hustém provozu. Parkoviště P+R se nachází obvykle v blízkosti stanic pražského metra nebo v sousedství stanic pražské integrované dopravy nebo u vlakových zastávek. Provozní doba parkovišť je od 4 hodin ráno až do ukončení provozu metra, tedy cca do 1 hodiny ranní. Parkoviště Běchovice a Skalka II jsou bezobslužná a provozovaná non-stop, s maximální dobou stání 12 hodin. Cena za parkování činí 20 Kč/den. K parkovacímu lístku, který je nutné umístit za okno automobilu, je třeba zakoupit jízdenku na PID a tuto pečlivě uschovat do okamžiku odjezdu z parkoviště. Při nevyzvednutí automobilu týž den zaplatí řidiči poplatek 100 Kč + parkovné za 2 dny, t.j. 140 Kč.

Adresy: Skalka I, II, Depo Hostivař, Opatov, Chodov, Běchovice, Černý Most I, II, Rajská zahrada, Palmovka, Ládví, Radotín, Zličín I, II, Nové Butovice a Nádraží Holešovice.