Parky

Kam zajít až budete unavení z přelidněného centra velkoměsta? Praha nenabízí jenom nákupní centra, restaurace, hospůdky, noční život, ale také odpočinek v tichosti parků přímo v centru města. Park Letenská pláň, Stromovka nebo Ladronka vám poskytnou útočiště k načerpání dalších sil na objevování krás Prahy. Parky jsou samozřejmě volně přístupné, neplatí se žádné vstupné. Naleznete zde mnoho laviček, cyklistických stezek i stezek pro in-line brusle, které si mnohdy můžete přímo na místě zapůjčit. Jsou zde i stánky s občerstvením a toalety.

Odpočinkových zón podél řeky Vltavy naleznete také dostatek. Například Žluté Lázně, kde naleznete bary, restaurace, uměle vytvořenou pláž, sportovní vyžití a to vše přímo v centru Prahy. Zde se platí vstupné.

Jednou z nejhezčích procházek bude určitě procházka po pražské ZOO, ta je dlouhodobě jednou z nejkrásnějších v celé Evropě. Pražská ZOO sídlí kousek od parku Stromovka, na druhém břehu řeky Vltavy. Krásnou procházkou parkem Stromovka dojdete k ojedinělé pěší lávce přes řeku Vltava, po níž se dostanete ke spodnímu vchodu Zoologické zahrady. Procházka pražskou ZOO je celodenním výletem. Doporučujeme si na tento výlet vyhradit opravdu celý den nikoli pouze pár hodin. Platí se vstupné.


Žluté lázně


Přírodní areál v celkové kapacitě cca 8000 návštěvníků.na břehu řeky Vltavy nabízí na ploše tři a půl hektaru všestranná sportoviště, zábavu i relax. Naleznete zde bary, pivnice i prostorné restaurace s venkovním posezením na terase s vyhlídkou na Vltavu. Můžete si tu zapůjčit koloběžky, kolečkové brusle, lodě, šlapadla, longboardy, kola a spoustu dalšího sportovního náčiní. Zahrát si můžete pétanque nebo stolní tenis. Je zde krásný dětský koutek s brouzdalištěm. Pronajmout si můžete dokonce kurt pro míčové sporty. Po sportovním vyžití můžete využít hygienická zázemí. Do Žlutých lázní se dostanete z centra tramvají č. 21, 16, 17, 3 - zastávka Dvorce nebo autem. Součástí areálu je prostorné parkoviště.

 • Adresa: Podolské nábřeží 3/1184, 140 00 Praha 4 - Podolí, Telefon: +420 244 462 193, +420 777 409 009
 • Doporučené restaurace v místě nebo v okolí – restaurace Podolka


Petřín


Pod rozkvetlé třešně sem chodí za slunných dní Pražané odpočívat. Prudké stráně můžete zdolat pěšky, ale také lanovkou. Spodní stanice lanovky je v ulici na Újezdě, jízdenku zakoupíte přímo ve stanici za cenu stejnou jako v MHD. V mezistanici najdete oblíbenou zahradní restauraci Nebozízek, kde se můžete dobře najíst a občerstvit. Na horní stanici lanovky se nachází Petřínská rozhledna, která je zmenšeninou Eiffelovy věže. Zdoláte-li 299 schodů, pořídíte odtud nejlepší fotografie města. V těsné blízkosti věže je zrcadlové bludiště, které je zábavnou atrakcí nejen pro děti. Cestou od rozhledny dojdete do překrásných růžových zahrad s fontánami, jezírky a vodopády. Za návštěvu stojí také místní hvězdárna.

 • Doporučené restaurace v okolí: Kolkovna Olympia, Vítězná 7,  Cantina Újezd 38, kavárna Café Lounge, Plaská 615/8


Kampa


Umělý ostrov Kampa, oddělený od Malé Strany říčkou Čertovkou vznikl výstavbou mlýnského náhonu. Mlýnská kola jsou zde k vidění i dnes. Ostrov má podobu anglického parku s promenádami na obou stranách ostrova. Ostrovu Kampa se přezdívá Pražské Benátky. I když zde výlety na gondolách nenajdete, v jakoukoli denní i večerní dobu Vám nabídne překrásný výhled na Vltavu a Karlův most. Na ostrově najdete Museum Kampa, které vzniklo rekonstrukcí starého mlýna. V nově vzniklé moderní galerii si můžete prohlédnout mistrovská díla Františka Kupky a Otto Gutfreunda.

 • Adresa:  Kampa Island, Praha 1.
 • Doporučené restaurace v okolí: Kolkovna Olympia, Vítězná 7

     


Valdštejnská zahrada


na Malé Straně je prostorem, který by neměl minout žádný milovník architektury a sochařství. Zahrada se pyšní pečlivě a pravidelně zastřihávanou vegetací ve stylu italské renesance. Se sochami postav z řeckých bájí, rybníčkem, voliérou, s pávy i umělou krápníkovou stěnou s jeskyněmi tvoří báječné místo k odpočinku. Zahradu najdete v těsné blízkosti stanice metra Malostranská. Pro veřejnost je otevřena od dubna do října. Sala Terrena, součást zahrady je častým dějištěm koncertů vážné hudby a divadelních představení.

 • Doporučené restaurace v okolí: Lví dvůr, U zavěšenýho kafe

   


Hradní a palácové zahrady


Na jižních svazích Pražského hradu se rozkládá pět zahrad. Všechny tyto zahrady jsou navzájem propojeny a terasovitě uspořádány. Výsledkem je skutečně úchvatný komplex pečlivě a pravidelně udržovaných, uměle tvarovaných zahrad, které dohromady vytváří jedinečnou harmonickou podívanou. Na lavičkách zde umístěných si dobře odpočinete a navíc se Vám poskytnou nezapomenutelný výhled nejen na romanticky barevné malostranské střechy, ale celé panorama města. Odpočiňte si v těchto zahradách od výprav za památkami. Večer se v zahradách často konají koncerty vážné hudby. Zahrady jsou přístupné buď shora od Pražského hradu, nebo zdola z Valdštejnské ulice.

 • Doporučené restaurace v okolí: Lví dvůr, U zavěšenýho kafe


Slovanský ostrov


Slovanský ostrov na řece Vltavě, se nachází jen kousek od Národního divadla a není typickým parkem. Je ale určitě báječným místem pro odpočinek, romantickou procházku nebo příjemně strávené odpoledne. Dominantou ostrova je neorenesanční budova Žofína, kde se pořádají významné kulturní akce. Najdete zde také veřejné dětské hřiště, rodiče mohou posedět v restauraci Žofín Garden nebo za příznivého počasí na venkovní zahrádce s překrásným výhledem na výstavní galerii Mánes a budovu Tančícího domu. Jen cca 1 km odtud naleznete vyhlášenou vegetariánskou restauraci Lehká hlava (Boršov 2, Staré Město). Příjemné posezení na lavičkách ve stínu vzrostlých stromů si určitě nenechte ujít. V letním období si zde můžete zapůjčit loďku a prohlédnout si Prahu z hladiny Vltavy.

 •  Adresa: Slovanský ostrov, Praha 1


Ladronka


Ladronka je jedna z nejznámějších pražských usedlostí, umístěná v rozlehlém parku. V její blízkosti se rozprostírá krásná nově zbudovaná vyhlídka na motolské stráně. Park Ladronka je zrekonstruován a slouží pěším, cyklistům a hlavně bruslařům. Brusle si zde také můžete zapůjčit. V parku se konají různé kulturní akce. U samotné usedlosti byla zřízena hřiště na plážový volejbal a petanque.

 • Adresa: Tomanova 1028/1
 • Restaurace v místě: Gourment Restaurant Ladronka v okolí Klášterní pivovar Strahov

   


Letná


Zajímavým a klidným místem k trávení volného času jsou bezesporu Letenské sady, ležící na vysokém levém břehu Vltavy, poskytující krásný výhled na její druhý břeh. Dominantou parku je obří tikajícího metronom, symbolizující ubíhající čas. Nachází se na nejjižnější straně parku. Po asfaltových cestách se často prohání mládež na kolečkových bruslích, kolech nebo skateboardech. Vpravo od metronomu se můžete občerstvit v Hanavském pavilonu, i odtud je hezký výhled na Vltavu a její mosty. V Letenských sadech se též nachází pivní zahrádka a Letenský zámeček s luxusní restaurací Belcredi. Na Letenské pláni se nachází také největší pražský fotbalový stadion, kde se většinou konají mezinárodní zápasy českého fotbalového mužstva. Na východním konci parku naleznete technické muzeum plné zajímavých technických exponátů – aut, letadel, lokomotiv, jež určitě stojí za vidění.

 • Adresa:  Letenské sady, Praha 7
 • Doporučené restaurace v místě nebo v okolí: 500 restaurant-pětistovka


Stromovka


Park Stromovka je největší park v Praze. Nachází se v těsné blízkosti pražského Výstaviště, v němž můžete zhlédnout klenot pražské secesní architektury zvaný Průmyslový palác. Samotná Stromovka se v dávné minulosti využívala jako královská obora, dnes tu najdeme vzrostlé stromy, udržované trávníky, cesty pro kola, kolečkové brusle, rybníčky, několik kaváren (bohužel nevalné úrovně) a konírnu. Stromovka je ideálním místem k procházce a odpočinku od rušného velkoměsta.

 • Adresa: Stromovka, Praha 7
 • Doporučené restaurace v místě nebo v okolí: Kidó bistro, 500 restaurant-pětistovka


Vyšehrad


Vyšehrad je rozlehlý park s pozůstatky historického opevnění na skále na pravém břehu Vltavy. Z vrcholku skály je velice krásný výhled jak na Prahu, tak i na koryto řeky Vltavy. Jedná se o jeden z nejhezčích přirozených vyhlídkových bodů v Praze. Na pražském Vyšehradě naleznete hřbitov, jež vytváří osobitý výtvarný celek, který harmonicky zapadá do lokality s magickou atmosférou. Místo posledního odpočinku zde nalezlo téměř 600 osobností české kultury a vzdělanosti. Návštěvníkům poskytuje park jedno z nejkrásnějších panoramat staré Evropy, klidné zastavení a odpočinek ve svých parcích, podněcuje pozitivní naladění pro kulturní a duchovní záležitosti.

 • Adresa: Štulcova, Praha 4
 • Doporučená restaurace: Potrefená husa, Na slupi 2102/2b


ZOO


Jen několik minut z centra naleznete únik před shonem rušného velkoměsta v pražské ZOO. V sedmé největší ZOO světa žije okolo 5 000 zvířat 650 druhů. Pokud se do ZOO chcete dostat malinko jinak než je běžné, zkuste jízdu parníkem. Během cca 75 minutové cesty z centra Prahy můžete pozorovat pražská nábřeží z hladiny řeky. Od 1. května do 12. září vyplouvá parník každý den, od 27. března do 30. dubna a od 13. září do 31. října vyplouvá parník pouze v sobotu, v neděli a o svátcích, vždy v 9, 12 a 15 hodin. Jízda pro dospělého stojí 150 Kč, pro děti 80 Kč a děti do 3 let mají přepravu zdarma. V samotné ZOO naleznete místní oblíbenou atrakci - lanovku, která je v provozu od března do října. Jízdné je velmi levné a jízda Vám zpříjemní pobyt místním kopcovitým terénem. V okolí ZOO naleznete také krásný Trojský zámek a máte-li rádi květiny, určitě navštivte Botanickou zahradu.

 • Adresa:  Rašínovo nábřeží, +420 224 931 013, +420 224 930 017, www.paroplavba.cz 
 • Doporučená restaurace: Svatá Klára