Doprava

Historické centrum Prahy není tak velké, aby bylo nutné cestovat metrem, tramvají, nebo autobusem. Praha má své kouzlo v procházkách, touláním se v krásných malebných uličkách mezi historickými domy i domy s moderní architekturou. Pokud budete ubytování v centru Prahy, je možné, že ani taxík, ani metro, autobus, nebo tramvaj nebudete potřebovat. Pokud budete ubytování mimo centrum, doporučíme vám jak se dostat snadno a levně od hotelu do centra. Rádi Vám před příjezdem poradíme nejsnadnější cestu k Vašemu ubytování, pokud budete chtít využít pražské hromadné dopravy.

Praha je srdce Evropy, ale není až tak velká, nebo složitá na cestování. Jezdit po Praze můžete samozřejmě taxíky, což je ta dražší varianta. A je zde pár věcí, které je dobré vědět, protože pražská taxislužba nemá zrovna tu nejlepší pověst. Praha není New York, na taxík budete ve většině případů zbytečně mávat na ulici, většina z nich projede bez povšimnutí. Taxi služby mají svá pevná místa, kde můžete do taxíku nasednout. Každá taxi služba má jinou sazbu, je dobré se před nasednutím do taxíku zeptat řidiče na přibližnou cenu do destinace, kam budete chtít odvést. Nejlepší variantou je taxi objednat telefonicky, nebo přes internet. Pokud jste přímo ve městě a nechcete volat, potom je nejlepší vyhledat stanoviště s označením Taxi Fair place. Taxi Vám také rádi objedná obsluha v restauracích, barech a samozřejmě na recepci Vašeho hotelu. Cenový limit ve dne je 28 CZK/km a v noci 49 CZK/km. Po nastoupení do taxi se ujistěte, že je zapnutý taxametr a zda souhlasí nástupní sazba, která je uvedena na dveřích vozu. Při platbě požadujte doklad o úhradě.

Levnější variantou a věřte, že opravdu snadnou je cestování po Praze městskou integrovanou dopravou. V síti podzemní dráhy je velmi snadné se orientovat, skládá se ze tří tras, které jsou označovány jako A-červená, B-žlutá a C-zelená. Dohromady obsahuje 57 stanic (3 z nich jsou přestupní) propojených 60 kilometry převážně podzemní železnice. Ve všech stanicích jsou informační tabule, kde naleznete, na jaké stanici se nacházíte a další stanice kam vlak pokračuje a kde končí. Na tabulích je označen i směr. Bohužel ne všechny stanice jsou přístupné pro cestující se sníženou pohyblivostí (detaily naleznete na dpp.cz). Ve všech stanicích také naleznete automaty pro zakoupení jízdenky. Aby byla jízdenka platná, je třeba ji po zakoupení ještě označit. Ve vestibulech metra, kde jízdenku zakoupíte, jsou žluté automaty, kde jízdenku označíte. Na jízdence se označí hodina a den pro její platnost. Až po označení jízdenky můžete vejít na perón k metru. Na zakoupení jízdenky budete potřebovat drobné (mince), bohužel automaty nejsou na bankovky (papírové).

Cestovat po Praze můžete také tramvají, nebo autobusem. Do těchto dopravních prostředků můžete nastoupit jakýmikoli dveřmi, nikoli pouze u řidiče. Pozor jízdenku musíte mít již zakoupenou a v autobuse, nebo v tramvaji jí označit ve žlutých automatech ihned jak do dopravního prostředku nastoupíte. Jízdenku můžete také zakoupit u řidiče tramvaje, nebo autobusu, ale je o 8kč dražší a budete potřebovat drobné. Na tramvajových i autobusových zastávkách jsou vždy jízdní řády. Na jízdním řádu je vždy tučně vyznačena zastávka, na které se nacházíte, a u dalších zastávek ve směru jízdy je uvedeno číslo označující počet minut jízdy ze stávající stanice. Zastávky uvedené nad ztučněným jménem zastávky jsou zastávky v opačném směru jízdy, takže pokud je vaše cílová destinace nad touto ztučněnou zastávkou, přejděte na nástupiště v opačném směru a použijte stejné číslo tramvaje.  Také v každém voze naleznete plánek stanic a směr cílové destinace. Bohužel stejně jako u metra, ani zde není každý vůz bezbariérový. Detailnější informace o tramvajích umožňujících přepravu cestujících na vozíčku lze nalézt na webových stránkách Dopravního podniku hl. města Prahy (http://www.dpp.cz ) nebo na vybraných tramvajových zastávkách.

Je dobré si v městské integrované dopravě dát pozor na kapsáře!