Památky UNESCO

Označení památky emblémem Světového dědictví UNESCO je aktem, kterým celé světové společenství prohlašuje:

„Ano, toto je cosi, co je na celém světě výjimečné a jedinečné. Je to cosi, co je našim společným dědictvím, je to něco, co se zavazujeme chránit jeden pro druhého a v zájmu nás všech - národů světa."

Od roku 1991 se podařilo zapsat na Seznam světového dědictví UNESCO již celkem 12 míst České republiky. Můžeme se tedy hrdě prohlásit za „UNESCO velmoc".

Praha - historické centrum

Praha je nejvýznamnější městskou památkovou rezervací v Čechách, jež byla zapsána v roce 1992. Historické jádro o rozloze 866 hektarů zahrnuje unikátní urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem a dochovanou částí bývalého Židovského Města, Nového Města, Vyšehradu i jejich jednotlivé památky.

Praha i její dominanta, Pražský hrad, jsou svým historickým a architektonickým vývojem řazeny mezi nejvýznamnější památky Evropy. Tvoří unikátní soubor nejrůznějších stavebních slohů. Od svého založení v raném středověku byly centrem světské i církevní moci, sídlem českých panovníků a posléze prezidentů.

Pražský Hrad

je nejvýznamnější český hrad a jeden z největších hradních komplexů na světě. Stojí na skalnatém vrcholku nad řekou Vltavou v centru Prahy. Je považován nejen za symbol města, ale podle Guinessovy knihy rekordů i za největší starobylý hrad na světě. Součástí hradu je Katedrála svatého Víta, kde jsou uloženy české korunovační klenoty.

Přístup k Pražskému Hradu je poměrně jednoduchý. Dostanete se k němu:

1/ Ze stanice metra Malostranská, trasa A metra, odkud půjdete po Starých zámeckých schodech okolo Daliborky, až vstoupíte do samotného areálu Pražského Hradu. Dále můžete projít malebnou Zlatou uličkou, která je komplexem tvořeným malými domečky s nádhernými barevnými fasádami.(otevřeno je zde v letních měsících od 10:00 do 19:00h a v zimních měsících od 10:00 do 17:00h. Platí se zde vstupné CZK 250,-. Překrásná architektura navozuje příjemnou atmosféru, která se stala útočištěm řady spisovatelů či výtvarných umělců, kteří zde hledali inspiraci. V domku číslo 22 žil spisovatel Franz Kafka, který zde napsal většinu svých povídek ze sbírky Venkovský lékař. Okolo Jiřského kláštera se dále dostanete přes hradní nádvoří ke Katedrále sv. Víta, dominantě Pražského Hradu.

2/ Druhý vchod vede z Hradčanského náměstí a ústí na prvním hradním nádvoří. Přes druhé nádvoří projdete branou k nádvoří třetímu s Katedrálou sv. Víta, gotickým chrámem a žulovým monolitem o výšce 16m. Chrámová věž dosahuje výšky 99,6 metrů a ze svého ochozu nabízí návštěvníkům překrásný výhled na celé město. (výstup do věže je však poměrně obtížný, doporučuje se pouze fyzicky zdatným jedincům, netrpícím klaustrofobií)

3/ Třetí vchod vedoucí od Obrazárny Pražského Hradu na druhé hradní nádvoří je dostupný od stanice metra A Hradčanská a dále pěšky cca 1 km nebo tramvají č. 22.

Krása hradu je opravdu velkolepá. Hrad nabízí nejen prohlídky krásných historických prostor. Je obklopen nádhernými zahradami, které hlavně na jaře dopřejí odpočinek městem znaveným turistům. Celkem areál Pražského hradu obklopuje šest nádherných zahrad. Na straně severní naleznete nejkrásnější z nich, zahradu Královskou, která je nejrozlehlejší, s množstvím významných historických staveb. V severní části naleznete zahradu Na terase Jízdárny. Na západě se pak rozprostírá zahrada Na Baště a jižní strana disponuje třemi zahradami - Rajskou, Na Valech a Hartigovskou. Ochozy obklopující hrad nabízí nezapomenutelné výhledy na stověžatou Prahu.

 


Telč

Telč leží na půli cesty mezi Prahou a Vídní. Zatím poslední zásadní změna v životě města nastala po roce 1992, kdy došlo k zápisu do Seznamu UNESCO, a tím ke zvýšenému zájmu a následnému přílivu turistů.

Historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, si udrželo po celá staletí svou osobitou tvář. Dominantou města je rozsáhlý renesanční zámecký komplex, k němuž přiléhá zajímavě dispozičně řešená zahrada s parkem. Uvnitř zámku každého zaujmou honosné interiéry s jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami. Kromě zámku patří mezi nejvýznačnější telčské památky také náměstí s unikátním nenarušeným komplexem historických domů v renesančním a barokním stylu, stavěných podle jednotného plánu. Nejstarší stavební památkou ve městě je 49 m vysoká, pozdně románská Svatodušní věž z 13. století. K prohlídce města můžete využít nabídky "Okružní jízda Telčí", která je spojena s výkladem o historii a památkách města, a také s výstupem na rozhlednu.

 


Lednicko - Valtický areál

Do Lednicko-valtického  areálu se rozhodně vydejte, jste-li milovníci vína. V Salónu vín můžete za jednorázový poplatek ochutnávat vína dle své chuti. Lze také zajistit privátní prostor v areálu vinných sklepů, kde si můžete posedět s přáteli při dobrém jídle a místní muzice. Na své si tu zcela jistě přijdou milovníci památek, přírody a dobré nálady. V místě se často konají cimbálové slavnosti. Po zámeckém parku a v jeho okolí se můžete prohánět na kole a věřte, že tady se jízdou do kopců neunavíte. Zdejší park je pro vyjížďky jako stvořený a na svých toulkách navíc objevíte bezpočet sklípků, kde se můžete posilnit klobáskami, sýrem, špekem nebo uzeným masem. Samozřejmě všude se podává víno nebo místní pálenka - slivovice, bez niž si zde nikdo posezení s přáteli neumí ani představit. V období září, kdy  zraje víno, si tu užijete ochutnávku mladého vína - burčáku, za kterým sem jezdí návštěvníci z celých Čech. Říká se, že k pročištění organismu by člověk měl jednou za rok vypít tolik burčáku, kolik má litrů krve. Jestli je to pravda netušíme, ale rozhodně to můžete přijet vyzkoušet.

Lednicko-valtický areál je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO.

Dominantou Lednice je překrásný zámek, jehož krása Vás uchvátí. Do dnešní podoby byl opravený s velkým citem. Obklopený rozlehlými zahradami s upravenými záhony, lány zlatavých polí a zelenými lesy. Romantickou krajinu zdobí rybníky, podél upravených cest stojí mnoho skvostných staveb vybudovaných rodem Lichtenštejnů

Rozhledna Minaret se nachází v lednickém parku asi 2 km severně od zámku. Kolem zámeckého rybníka k ní vedou dvě cesty, na jedné z nich jsou pozůstatky Akvaduktu. Po Dyji sem jezdí turistické loďky, po prašných cestách koňská spřežení. Minaret měří skoro 60 m a na jeho horní ochoz vede 302 schodů. Z vrcholu minaretu je vidět do širého okolí, za dobrého počasí dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.

Valtice. Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Barokní a rokokové zařízení zámku poskytne dokonalou představu o tom, jak si v 17. a 18. století žili bohatí šlechtici. Prohlídka barokního sídla, okolního parku a příjemné vinárny v areálu zabere celé odpoledne. Obec se pyšní oficiálním titulem "Hlavní město vína". Sídlí zde Národní vinařské centrum, které provozuje veřejnou degustační expozici Salon vín ČR. 

 


Kutná Hora

Na Seznam památek UNESCO byla zapsána v roce 1995. Řadí se po bok historicky nejvýznamnějších měst České republiky. Historie se tu začala psát již v raném středověku, především díky zdejší těžbě stříbra. Právem je tedy Kutná Hora považována za pokladnici a klenot země. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na nás doslova dýchá její dlouhá historie, plná významných dějinných událostí. Poslední roky jsou také ve znamení návratu k tradici vinařství, které bývalo v minulosti nedílnou součástí koloritu města.

Historické jádro Kutné Hory s pozdně gotickým chrámem svaté Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci představuje jedinečně dochovanou středověkou urbanistickou strukturu s řadou gotických, renesančních a barokních domů. K dalším významným památkám patří také Vlašský dvůr, pozdně gotický měšťanský Kamenný dům, kostel sv. Jakuba, Jezuitská kolej nebo klášter řádu sv. Voršily.

Nenechte si ujít návštěvu Muzea stříbra, kde se dozvíte něco o základech mincovnictví nebo návštěvu nedalekého města Sedlec, kde stojí Kostnice - hřbitovní kostel s kaplí, jejíž výzdoba je vytvořena výhradně z 30 tisíc lidských kostí obětí moru a válečných událostí. Z lidských lebek a kostí je uspořádán oltář i lustr, který obsahuje všechny kosti lidského těla. Kosti zde po léta rovnal slepý řeholník.